Громадянське суспільство як складова культурного поля держави
DOI:
https://doi.org/10.31500/1992-5514.15(1).2019.169003Ключові слова:
громадянське суспільство, архітектура, монументальне мистецтво, «Стіна пам’яті»Анотація
Досліджено вплив громадянського суспільства на мистецькі процеси, що відбувалися у тоталітарних та посттоталітарних системах. Автор вважає, що вплив соціуму на створення чи знищення художнього твору був попередньо мало досліджений. На прикладі життя відомих українських митцівонументалістів Ади Рибачук та Володимира Мельниченка (АРВМ) простежено втручання державного апарату в індивідуальну творчість художників. Пропоновані автором висновки підтверджують, що в умовах тоталітарного свавілля громадянське суспільство не відіграє ключової ролі. У матеріалі йдеться про трагічну долю унікального твору мистецтва «Стіна пам’яті», що була споруджена протягом 1968–1982 років на Байковому цвинтарі у Києві. 1982 року твір було залито бетоном. У 2018 році, завдяки втручанню громадянського суспільства, 10 м2 твору було розкрито з-під шару бетону.
Посилання
Horova N. V. Yavyshche mystetskoho suprotyvu v kulturnomu seredovyshchi Ukrainy druhoi polovyny 1950-kh — pochatku XX stolittia (na prykladi tvorchosti Ady Rybachuk i Volodymyra Melnychenka): dys. … kand. mystetstvoznavstva: 26.00.01 / Instytut problem suchasnoho mystetstva. Kyiv, 2017. 180 s.
Sirenko V. F., Tymoshenko V. I., Kovalchuk T. I. Hromadianske suspilstvo v Ukraini: problemy stanovlennia. Kyiv: Lohos, 1997. 124 s.
«Degenerate Art»: The Fate of the Avant-Garde in Nazi Germany / Stephanie Barron, ed. New York: Harry N. Abrams, Inc., 1991. 423 p.
Zelenko H. I. Politychna «matrytsia» hromadianskoho suspilstva (dosvid krain Vyshehradskoi hrupy ta Ukrainy). Kyiv: Znannia Ukrainy, 2007. 335 s.
Zuschlag C. Entartete Kunst. Ausstellungsstrategien im Nazi-Deutschland. Werner, Worms 1995. 440 s.
Petrova O. Ne tolko o Stene, no i o nas // Zerkalo nedeli. 1999. 4 sent.
Rohotchenko S. Stina. Vidrodzhennia // Obrazotvorche mystetstvo. 2019. # 1(106). S. 96–97.
Rohotchenko S. Vystup na konferentsii «Khudozhnii metal vizii maibutnoho», Ivano-Frankivsk, 2–5 travnia 2019.
Shaihorodskyi Yu. Hromadianske suspilstvo v Ukraini: chynnyky y osoblyvosti formuvannia // Suchasna ukrainska polityka. Kyiv: Tsentr sotsialnykh komunikatsii, 2013. Vyp. 28. S. 323–334.
Hromadianske suspilstvo. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/громадянське суспільство (last accessed: 1.05.2019).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Олексій Роготченко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access.